16 lipca 2009

Wycieczka do Rud Raciborskich

Dzisiaj wybraliśmy się na wycieczkę do Rud Raciborskich
http://pl.wikipedia.org/wiki/Rudy_(wojew%C3%B3dztwo_%C5%9Bl%C4%85skie)

Główną atrakcją wycieczki było mini muzeum kolejki wąskotorowej, gdzie zgromadzone są różne lokomotywy, wagony a nawet stare samochody. Można było sobie wszędzie wejść i pooglądać z bliska, a dla miłośnika kolei jest to mały raj.
http://wmdrudy.com/component/option,com_frontpage/Itemid,1/

Mamcin był zachwycony już samym widokiem lokomotyw i wagonów, a to jeszcze nie był gwóźdź programu!! Bo czekała nas jeszcze krótka wycieczka wąskotorówką.

Nagle świst, nagle gwizd... i podjechała mała lokomotywa :

Wagony do niej podoczepiali z żelaza

i stali... (no, ten to akurat drewniany)
i ruszyła maszyna po torach ospale..... przez pola, przez most, przez las....
do malutkiej osady Paproć.

Cała jazda tam i z powrotem trwała nie dłużej niż pół godziny, ale była pełna atrakcji! Lokomotywa dymiła z komina, dawała głośne sygnały, trzęsło, piszczało i zgrzytało a i widoki z okien były niczego sobie. Mamcin cały w wypiekach latał od okna do okna i coś tam komentował, ale z powodu hałasu połowy nie dosłyszałam. A szaloną radość sprawiał mu sygnał z lokomotywy! parę razy się mocno wystraszył, ale potem aż krzyczał z radości!

Ten odcinek jest fragmentem większej, nieczynnej już trasy.
Jak byłam dzieckiem, to z Gliwic można było pojechać aż do Raciborza. Więcej można przeczytać tutaj:
http://wmdrudy.com/content/view/131/55/

Po przejażdżce dziadek zabrał dzieciaki autem do centrum Rud, a my z siostrą doszłyśmy tam na piechotę. Dziadek ma fajne auto, ale stanowczo za małe i nie zmieściliśmy się wszyscy.
A w centrum Rud jest piękny pocysterski klasztor i park. Klasztor w remoncie, park zaniedbany, ale i tak jest na co popatrzeć. Można było zwiedzić tylko kościół, który też zresztą jest odnawiany.
http://www.rudy.slask.pl/ramki.htm

Polecam wszystkim na krótką jednodniową wycieczkę. Wróciliśmy umęczeni, ale bardzo zadowoleni. I nawet moje marudne siostrzenice były zadowolone.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz